d. - 9. årgang
Kontakt os | Annoncering | Tip en nyhed | Skriv til "Ordet er frit"Fodboldens dag hos IF Skjold

14. september 2018 - kl.8:13 - af:

skjold stander unge1_600x250

Weekenden står for alvor i “fodboldens tegn”, når IF Skjold Sæby afholder “Fodboldens dag” med en masse aktiviteter både på Sæby Torv og på Sparekassen Vendsyssel Arena.

Lørdagens arrangement er en udvidelse af klubbens årlige “sponsorløb”, hvor der køres penge ind til klubbens ungdomsafdelingen. Igen i år er der naturligvis en masse frivillige, som har været rundt og finde sponsorer til deres cykler. Det er dog ikke kun trampen i pedalerne, som kommer til at foregår til “fodboldens dag”. Om formiddagen vil der være konkurrence for de mindste, og Torvet får også besøg af Danmarks dygtigste freestyler med en fodbold.

Efter rytterne er hoppet af cyklen, så fortsætter arrangmentet på Sparekassen Vendsyssel Arena, hvor Skjolds jyllandsseriehold tager imod Gug Boldklub. Til topopgøret severeres der en fadøl/vand og helstegt pattegris til 75 kr., og beløbet herfra går naturligvis også til ungdomsafdelingen.

Alle i klubben krydser fingre for en forhåbentlig rigtig god dag med hygge, fodbold og 3 point til de røde!

 

 

 

 

 

Skriv en kommentar......