d. - 8. årgang
Kontakt os | Annoncering | Tip en nyhed | Skriv til "Ordet er frit"



Sæby-området hentede
mange ærespræmier

18. juni 2017 - kl.9:11 - af:

hjdyrskuepallas_600x250

Der var mange landmænd fra Sæby-området på listerne, da Ærespræmierne for Hjørring Dyrskue 2017 blev delt ud til de vindende dyr. Nedenfor finder du både den overordnede ærespræmieliste og over ærespræmier, der er uddelt til modeldyr.

Kat.nr    Giver   dyretype   Udstiller
13 Børge Holst’ ærespræmie Skuets bedste unge udstiller Peter Nielsen Løgstør
2 Mercoprint Aalborg Jydsk hoppe 4 år + m. føl Karina Elkjær Støvring
5 Niels Jensen Virkelyst’s Mindelegat Belgisk goldhoppe 4 år+ Jørgen Kjeldsen Løkken
8 Nordjyske Medier Tinker Goldhoppe 4 år + Sandra Larsen og Per Beer Gandrup
10 Dansk Oldenborgavl Oldenborg hoppe 4 år+ m. føl Ann‑Sophie R. Larsen Sindal
11 Nordea Oldenborg goldhoppe 4 år+ Rikke Hjortnæs Pedersen Sæby
28 Sindal Dyrehosp. V./ Horne-Sindal Dyrlægerne Dansk Varmblod hoppe 4 år+ m. føl Lasse Kallehauge Sindal
29 Hjallerup Teltudlejning Dansk Varmblod goldhoppe 4 år+ Jens Aage Nielsen St. Khan Støvring
38 Hesteavlsforeningen “Nordbaggen”, Fjordhest hoppe 4 år+ m. føl Carsten Højmark Hjørring
49 Dansk Islandshesteforening Islænder hoppe 2 år Poul Bislev Gandrup
52 Løkken Dyreklinik New Forest Pony hoppe 2 år H. Gaardboe og T. Rasmussen Hirtshals
54 LN Advokater Haflinger hoppe 3 år Sandra Bejlegaard Brønderslev 68
Avlsforeningen for shetlandsponyer Shetlandspony hoppe 4 år+ m. føl Familien Lilkær Øster‑Vrå 72 Highgear
Shetlandspony goldhoppe 4 år+ Charlotte Christensen Tårs 100 F.L. Teknik A/S RDM Livsydelses ko min. 60.000 kg mælk Lene og Palle Jensen Bindslev
101 Eksportslagteriet Ålestrup A/S RDM Livsydelses ko min. 60.000 kg mælk Per Mr Jensen Hjørring
114 RDM Nordøst RDM Ko over 4 år Morten Hansen Vrå
122 DLG Vendsyssel RDM Ko under 4 år Christen Dissing Tårs
128 Dybdal Erhvervsbeklædning RDM Ko under 4 år I/S Kokkenborg Dronninglund
131 VikingDanmark RDM Ko under 4 år Peter Nielsen Løgstør
165 Klovbeskærer Bjørn Christensen Holstein Ko over 4 år Bjarne Terkelsen Løkken
166 Ingstrup Mejeri A/S Holstein Ko over 4 år Solbakken Agro Aabybro
170 Sparekassen Vendsyssel Holstein Ko over 4 år Tronsmark Holstein v/Casper Koldkjær Pedersen Bindslev
173 LANDBONORD Holstein Ko over 4 år Åskoven I/S v/ Fam. Christensen Bindslev
174 Poda Hegn Holstein Ko over 4 år Martin Hougaard Olesen Dronninglund
176 Præstbro Maskiner A/S Holstein Ko over 4 år I/S Hansen v/Anders & Jan Hansen Sindal
184 VikingDanmark Holstein Ko over 4 år Torsten Nørgaard Sæby
199 Rådgivningscenter Nord Holstein Ko under 4 år Kent Andersen Tårs
209 Avlsforeningen Vendsyssel Holstein Holstein Ko under 4 år Borup Holstein V/Peter Hollensen Vrå
214 Avlsforeningen Vendsyssel Holstein Holstein Ko under 4 år Sten Simonsen Brønderslev
231 RYK NORD, Fonden til varetagelse af registrering og ydelseskontrol Holstein Ko under 4 år Niels Peter Utoft Nielsen Østervrå
253 Nordjyllands Landbrugsskole Lundbæk Holstein Kvie Torben Poulsen Stride Løkken
266 LandboGruppen Nord Jersey Livsydelsesko min. 4.300 kg værdi Ole Andersen Bindslev
267 DeLaval Jersey Livsydelsesko min. 4.300 kg værdi Kasper Balleby Vrå
271 Kop & Kande Jersey Ældre ko John Bak Hjørring
273 SAC Center Nord Jersey Ældre ko Lars Bo Larsen Sindal
280 Nordjyske Bank Jersey Ældre ko Hjulskov I/S v/Line og Anders Vanggaard Heden Pedersen Jerslev J
284 Guldager Maskinstation Jersey Ældre ko Nr. Haugaard I/S Hjørring
299 VikingDanmark Jersey Yngre ko Tonny Larsen Sindal
302 Nordjysk Dyrlægeforening Jersey Yngre ko René Rødkær Asaa
306 Danish Crown Oksekødsdiv. Jersey Yngre ko Jørgen Kjølby Hjørring
320 P. L. Elservice Jersey Yngre ko Høholt V/Morten Jensen Hjørring
323 LANDBONORD Jersey Yngre ko Jens Chr Jørgensen Sindal
337 Hedegaard A/S Jersey Yngre ko Alstrup I/S v/Bent og Lars Olesen Brønderslev
363 DRH, Viking Danmark DRH Ko over 4 år Frode Thule Jensen Østervrå
402 Blonde d Aquitaine Danmark Blonde kvie Jonas Aagreen Larsen Østervrå
410 Blonde d Aquitaine Danmark Blonde kvie Casper Falden Sørensen Sæby
412 Nykredit Charolias tyr Pallas Charolais v/Fam. Christensen Bindslev
414 Nordland Revision Charolias tyr Jørgen L Jensen Bindslev
418 Tornby Kreaturhandel Charolais ko Thomas og Anders Møgelmose Jensen Brønderslev
424 Klarup Caravancenter & Klarup Isenkram Charolais kvie Jørgen Larsen Tårs
433 Danmarks Charolaisforening Charolais kvie Tolles Charolais Aabybro
443 Dexterforeningen Dexter kvie Agnethe Vrist Rasmussen Bindslev
444 Schmidts Radio A/S Galloway ko Henrik Sørensen Aalborg SV
446 Vrå Maskinstation Galloway kvie Kim Drejer Christensen Ålbæk
451 Herefordforeningen Danmark Hereford tyr Fam. Engbjerg Hirtshals
460 Klarup Caravancenter & Klarup Isenkram Hereford ko Kasper Schumacher Dybvad
462 Herefordforeningen Danmark Hereford kvie Tamu-center Vitskøl Ranum
468 Uggerhøj A/S Limousine tyr Lundbæk Limousine Dronninglund
472 Voerhøj Maskinstation/Svend Aage Christiansen Limousine ko Sønderlund Limousine Hals
475 Dansk Limousine Forening Limousine ko Jakob Kronborg Holmgaard Dronninglund
495 Dansk Simmentaler Simmental ko Leif Madsen499 VikingDanmark Simmental kvie Jesper Nielsen Jerslev J
501 Simmentalforeningen Nord Simmental kvie Thomas Larsen Fjerritslev
523 Dansk Fåreavl Distrikt 1 Oxforddown Får med lam 3 år og ældre Rasmus Loth Andersen Sindal
526 Mollerup Mølle Texel Væddere, 3 år og derover Bæks Texel Løkken
533 Realkredit Danmark/Danske Bank Såne Væddere, 2 år Vibeke Bille Rasmussen Nørresundby

Skriv en kommentar......







- en Fotoclick, Sæby produktion

- en Fotoclick, Sæby produktion