d. - 8. årgang
Kontakt os | Annoncering | Tip en nyhed | Skriv til "Ordet er frit"



Den særlige indsats fik
et velfortjent skulderklap

21. april 2017 - kl.5:28 - af:

Privatfoto

Der var rigtig mange navne fra Sæby-området på listen, da Frederikshavn Kommune uddelte hæderspriser. Over to hundrede nominerede, frivillige, talentfulde børn og unge, instruktører, trænere og forældre var mødt op til Årets Prisfest.

Kommunens foreningsliv hædrer i samarbejde med Frederikshavn Kommunes byråd flotte præstationer fra 2016.

Der var ros og respekt, anerkendelse og begejstring til alle de enestående præstationer som her til aften blev præsenteret og hyldet i Det Musiske Hus i Frederikshavn.

Prisoverrækkelsen sker på baggrund af borgernes og foreningernes indstillinger og talenternes sportslige præstationer i 2016. Sport, musik, spejder, film og teater. Rigtig mange foreninger, frivillige og fantastiske dedikerede indsatser markerer Frederikshavn Kommune både udadtil og indadtil i kommunen. Glæden og samværet spiller ligeså stor en rolle, som sejr og succes.

Derfor skal årets modtagere have en Godt Gået Pris, en pris som Årets Hold, Årets Leder, Årets Individuelle Præstation, Årets Kulturtalent. Eller en Integrationspris, en Sundhedspris, en Frivillighedspris.

Borgmester Birgit S. Hansen opfordrede de tilstedeværende til at tage historierne om de mange imponerede resultater – skabt i klubberne, i byen, i kommunen – med sig ud i verden, og fortælle dem videre:

-Der er god grund til at udvise begejstring over, at vi i Frederikshavn Kommune har et unikt foreningsliv, der udgør en stærk konstruktion, hvor det sociale, samværet og glæden ved at være sammen med andre mennesker trives, uanset hvilken fritids- eller kulturaktivitet, der er samlingspunktet.

-Jeg vil rose alle jer, der ”står bag”, dygtige ledere, trænere og frivillige, der hver eneste dag gør et enestående arbejde. Uden jer ville der ikke være nogen at hylde. Jeg vil også benytte lejligheden til at fremhæve alle frivillige på social-, sundheds- og integrationsområdet.

-Jeg er imponeret over jeres store hjerte, der banker for dem, der har brug for en ekstra hånd. Fælles for alle nominerede og prismodtagere her til aften er, at I fortjener et stort tak for jeres arbejde. I er gjort af et helt særligt stof, siger Birgit S. Hansen, borgmester, Frederikshavn Kommune.

Her er modtagerne 2017:
Frivillighedsprisen – Støtteforeningen Hospice Vendsyssel 10.000 kr.

Sundhedsprisen – Ældre Sagen – Cykling uden alder 10.000 kr.

Integrationsprisen – Atif Jamal 10.000 kr., Ulla Hansen 2.500 kr. og FFI Fodbold 2.500 kr.

Årets Ungleder – Oscar Kølbæk Rosenberg, Frederikshavn Kajakklub 2.500 kr. (prisen overrækkes af DGI Nordjylland)

Byrådets fire hæderspriser:
Årets hold
– IF Skjold Sæby’s 1. hold i Herrefodbold 10.000 kr.

Årets individuelle præstation – Daniel Tsion fra Frederikshavn Skøjteforening 10.000 kr.

Årets Lederpræstation – Per P. Jessen aka Charlie fra Skagen Håndboldklub 10.000 kr.

Årets Kulturtalent/oplevelse – Fra Filmmaskinen: Liv Lundholm Pedersen, instruktør på kortfilmen Magic 10.000 kr.

Godt Gået Prisen 2016
Christian Kongsbak Dreier, Frederikshavn Ishockey Klub, Landsholdsudtagelse U16.

Katrine Westmark, Frederikshavn Ishockey Klub, Landsholdsudtagelse U18.

Mikkel Bertelsen, Frederikshavn Ishockey Klub, Landsholdsudtagelse U17.

Astrid Holm Jacobsen, Springteam Sæby, Landsholdsudtagelse TeamGym.

Camilla Sørensen, Springteam Sæby, Landsholdsudtagelse TeamGym.

Anna Hellum, Springteam Sæby, Landsholdsudtagelse TeamGym og TeamGym Europamester i Junior Mix rækken.

Emma Thomsen, Springteam Sæby, Udtaget til TeamGym bruttolandsholdstruppen for juniorpiger.

Mads Larsen, Frederikshavn Sæby Auto Sport, Danmarksmester i Folkerace, Rallycross og Crosskart.

Mads Laulund, Frederikshavn Sæby Auto Sport, Danmarksmester i Folkerace, Rallycross og Crosskart.

Casper B Larsen, Frederikshavn Sæby Auto Sport, Danmarksmester i Folkerace, Rallycross og Crosskart.

Mads Pedersen, Frederikshavn Sæby Auto Sport, Danmarksmester i Folkerace, Rallycross og Crosskart.

Emil Kristensen, Frederikshavn Sæby Auto Sport, Danmarksmester i Folkerace, Rallycross og Crosskart.

Mathilde Lindrup, Frederikshavn Sæby Auto Sport, Danmarksmester i Folkerace, Rallycross og Crosskart.

Daniel Svenningsen, Frederikshavn Sæby Auto Sport, Danmarksmester i Folkerace, Rallycross og Crosskart.

Daniel Tsion, Frederikshavn Skøjteforening, Danmarksmester ungdomsrækken i kunstskøjteløb.

Josephine Kærsgaard, Frederikshavn Skøjteforening, Danmarksmester ungdomsrækken i kunstskøjteløb.

Camilla Poulsen, Frederikshavn Skøjteforening, Jysk mester ungdomsrækken i kunstskøjteløb.

Amalie Borup, Frederikshavn Skøjteforening, Jysk mester ungdomsrækken i kunstskøjteløb.

Nikolaj M. Pedersen, Frederikshavn Skøjteforening, Jysk mester ungdomsrækken i kunstskøjteløb.

Jørgen Lie, Frederikshavn Kajakklub, Dansk mester i kortbane og kajak, 200m K2 og 500m K2.

Julian Schlegel, SIK80, Vestdansk mester ungdom i trespring / atletik.

Kasper Larsen, SIK80, Vestdansk mester ungdom i længdespring og 60 m løb og Landsmester i 60 m løb, 100 m løb, længdespring og diskos / atletik.

Kathrine Frahm, SIK80, Vestdansk mester ungdom og Landsmester i stangspring / atletik.

Louise Østergaard, SIK80, Vestdansk mester ungdom i trespring / atletik.

Emil Overbæk, SIK80, Vestdansk mester ungdom i mix hold drenge/piger 13 år / atletik.

Jonas Eriksen, SIK80, Vestdansk mester ungdom i mix hold drenge/piger 13 år / atletik.

Isabella Fischer, SIK80, Vestdansk mester ungdom i mix hold drenge/piger 13 år / atletik.

Karoline Olesen, SIK80, Vestdansk mester ungdom i mix hold drenge/piger 13 år / atletik.

Nikoline Stellan Jensen, SIK80, Vestdansk mester ungdom ude i kugle og diskos / atletik.

Anne Farum, SIK80, Vestdansk mester i spydkast og Landsmester i spydkast, kuglestød og diskos / atletik.

Jannie Kristensen, SIK80, Landsmester i højdespring og længdespring / atletik.

Helena Bjerregaard Rusbjerg, FG90, Jysk mester i Rytmisk Sports Gymnastik og Grand Prix Gymnastik, Mini række.

Selina Rask, FG90, Jysk mester i Grand Prix Gymnastik, Mini række.

Lærke Keldgaard, FG90, Jysk mester i Grand Prix Gymnastik, Mini række.

Josephine Thagaard, FG90, Jysk mester i Grand Prix Gymnastik, Mini række.

Freja Christensen, FG90, Jysk mester i Grand Prix Gymnastik, Mini række.

Kirstine Mølgaard, FG90, Jysk mester i Grand Prix Gymnastik, Mini række.

Rebecca Pedersen, FG90, Jysk mester i Grand Prix Gymnastik, Mini række og Rytmisk Gymnastik for hold, Senior række.

Camilla Kilgast Christensen, FG90, Jysk mester i Grand Prix Gymnastik, Mini række.

Josephine B. Andersen, FG90, Jysk mester i Rytmisk Gymnastik for hold, Senior række.

Camilla Eriksen, FG90, Jysk mester i Rytmisk Gymnastik for hold, Senior række.

Beate Groth, FG90, Jysk mester i Rytmisk Gymnastik for hold, Senior række.

Alberte Luna Larsen, FG90, Jysk mester i Rytmisk Gymnastik for hold, Senior række.

Christina Nørgaard Usai, FG90, Jysk mester i Rytmisk Gymnastik for hold, Senior række.

Larisa Ciocarlan, FG90, Jysk mester i Rytmisk Gymnastik for hold, Senior række.

Tilde Thygesen Larsen, Jam Frederikshavn Cheerleaders, Danmarksmester i Cheerleading, Jam Element.

Alberte Thygesen Larsen, Jam Frederikshavn Cheerleaders, Danmarksmester i Cheerleading, Jam Element.

Katrine Stenbakken Johnsen, Jam Frederikshavn Cheerleaders, Danmarksmester i Cheerleading, Jam Element.

Magnus Lenius, Jam Frederikshavn Cheerleaders, Danmarksmester i Cheerleading, Jam Element.

Laura Lenius, Jam Frederikshavn Cheerleaders, Danmarksmester i Cheerleading, Jam Element.

Puk Lyng Thomsen, Frederikshavn Golf Klub, Dansk mester i golf, seniordamer.

Kris Houmann, Frederikshavn Sejlklub, Dansk mester i sejlsportsligaen for klubhold.

Rasmus Damsgaard, Frederikshavn Sejlklub, Dansk mester i sejlsportsligaen for klubhold.

Søren Steen, Frederikshavn Sejlklub, Dansk mester i sejlsportsligaen for klubhold.

Rasmus Melsen, Frederikshavn Sejlklub, Dansk mester i sejlsportsligaen for klubhold.

Michael Nielsen, Frederikshavn Sejlklub, Dansk mester i sejlsportsligaen for klubhold.

Jacob Birkbak, Verdensrekord på 1500 m til EM i race running 2016.

Nils Christensen, Dybvad Idrætsklub, Landsmester inde i kuglestød / atletik.

Signe Lisborg, Dybvad Idrætsklub, Landsmester bane i højdespring / atletik.

Emil Nielsen, Dybvad Idrætsklub, Landsmester inde i kuglestød og bane i højdespring, boldkast og kuglestød /atletik.

Jelmer Scholten, Dybvad Idrætsklub, Vestdansk mester i 800 m løb, trekamp og 600 m løb og Landsmester inde i 60 m hækkeløb og bane i 800 m løb og spydkast / i atletik.

Sigrid Scholten, Dybvad Idrætsklub, Landsmester bane i længdespring / atletik.

Niels Skovsgaard, Dybvad Idrætsklub, Landsmester bane i kuglestød / atletik.

Skriv en kommentar......







- en Fotoclick, Sæby produktion

- en Fotoclick, Sæby produktion